Gmina Karsin to jeden z najpiękniejszych zakątków Kaszub. Położona w południowej części powiatu kościerskiego, obejmuje północno – wschodni fragment historycznej ziemi zaborskiej. Pierwsze wzmianki o miejscowościach gminy pochodzą z czasów krzyżackich (przywileje lokacyjne w 1360 r.) a nazwa "za borem" określa ziemię leżącą w borach w stosunku do władzy pana nią zarządzającego.
Największymi atutami gminy są liczne rezerwaty przyrody i obejmujący te tereny Wdzydzki Park Krajobrazowy, które świadczą o czystych wodach i nieskażonym środowisku. Rejon gminy Karsin ze względu na swoje położenie w pobliżu Jeziora Wdzydzkiego, Wieleńskiego i rzeki Wdy, oraz ze względu na liczne atrakcje, grzybodajne bory, liczne trasy rowerowe, piesze i kajakowe, stwarza idealne warunki dla turystów, żeglarzy, wędkarzy, myśliwych, grzybiarzy i obserwatorów przyrody.
W Karsinie warto zobaczyć rzadko już spotykany, neogotycki drewniany kościół z 1906 r.
(tzw. "wiejski gotyk"). Charakterystyczna wieża kościelna stanowi główny motyw gminnego herbu. Przy Zespole Szkół nr 1 mieści się Regionalna Izba Pamiątek, która dzięki gromadzi eksponaty mówiące o tradycji regionu.
Wizytówką gminy Karsin jest miejscowość Wiele, położona nad Jeziorem Wielewskim ze słynną Kalwarią.
Kalwaria Wielewska powstała w 1915 r. z inicjatywy proboszcza ks. Józefa Szydzika, miała podtrzymywać wiarę wśród ludu kaszubskiego oraz być upamiętnieniem poległych żołnierzy I wojny światowej. Wpisane w 1965 r. w rejestr zabytków budowle Kalwarii, nawiązujące do architektury modernistycznej, obejmują 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambonę i pustelnię.
Kościół pw. św. Milołaja w Wielu został zbudowany w 1902 r. w stylu neobarokowym, na planie krzyża, przez znanego architekta poznańskiego Rogera Sławskiego. W swojej architekturze nawiązuje do wcześniejszej budowli istniejącej w 1728 r.
Wewnątrz znajdują się polichromie chełmińskiego malarza – Antoniego Piotrasa oraz wiele zabytkowych obrazów, feretronów, monstrancji i kielichów. Na szczególną uwagę zasługuje słynący z cudów XVIII wieczny obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Zabytkiem jest również dzwon odlany przez A. Wittwercka z Gdańska.
Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu to placówka powstała w 1987 r. i jest spuścizną po Leonardzie Brzezińskim, który od 1954 r. zaczął gromadzić zabytki kultury i sztuki ludowej. Brzeziński zainspirowany sztuką ludową Kaszub stworzył własną szkołę haftu kaszubskiego, wyróżniającą się precyzją wykonania i swoistą kolorystyką. Wyrabiał również przedmioty z rogu bydlęcego, w tym efektowne tabakierki.
ROWEROWE
Polecamy wypożyczalnię Wielewskie Rowery: www.wielewskierowery.pl
Niepowtarzalny szlak rowerowy prowadzi przez malownicze tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Gruntowymi drogami przejedziemy nad brzegami rozległych jezior, przez bory i malownicze wsie Kaszub Południowych. Pokonując szlak, warto zobaczyć Krzyż Jezior Wdzydzkich z wież widokowych w Przytarni i we Wdzydzach, zatrzymać się przy pomnikach przyrody, nad rzeką Wdą i Kanałem Wdy. Po drodze można zwiedzić zabytki sakralne w Wielu oraz podziwiać tradycyjną architekturę kaszubskiej wsi w Borsku i Juszkach.
Wycieczkę można zacząć od zwiedzenia
Regionalnej Izby Pamiątek w Karsinie. Później można udać się drogą rowerową do Wiela (4 km), skąd szlak wiedzie z
przez Przytarnię, w pobliżu jeziora Wdzydze, aż na najwyższe wzniesienie
Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego - Chełmice /201,4 m n.p.m./. We Wielu warto zwiedzić słynną Kalwarię, zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja z XVIII i Muzeum Ziemi Zaborskiej. Ponadto warto zobaczyć jezioro z nowej wieży widokowej oraz punktu widokowego w Przytarni oraz torfowiska w rezerwacie Motowęże.
Trasa wiedzie przez lasy. Mnóstwo tu uroczych oczek wodnych skrywających się wśród borów oraz miejsc odpoczynku w kompleksie Jeziora Wdzydzkiego. Szlak wiedzie z Karsina przez Cisewie - obok kompleksu dworsko-parkowego z poł. XVIII w., Bąk, Borsk - wieś, w której warto zwrócić uwagę na tradycyjną drewnianą zabudowę z początków XX w., malownicze Górki, Przytarnię - z punktami widokowymi i Wiele.
KAJAKOWE
Lipusz - Wdzydze (21,5 km – 6 godz.)
Borsk - Wojtal (11 km – 4 godz.)
Szlak wodny na rzece Wdzie to jeden z piękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Wypływa z jeziora Wieckie w miejscowości Śluza w gminie Lipusz i uchodzi do Wisły pod Świeciem. Szlak liczy 210 km. Płynie w większej części przez Bory Tucholskie oraz Zespół Jezior Wdzydzkich. Na pokonanie całego szlaku potrzeba ok. 10 dni. Według międzynarodowej klasyfikacji szlak kajakowy na rzece Wdzie zaliczany jest do łatwych, dostępnych dla turystów początkujących. Na trasie szlaku liczne jeziora i dopływy Wdy tworzą sieć krótkich szlaków kajakowych.
Rybaki - Wdzydze Kiszewskie (16 km – 6 godz.)
Szlak Trzebiochy zaczyna się za wsią Skorzewo, poniżej młyna, liczy 20.4 km i na pokonanie trasy potrzeba 2 dni. Stanowi krótkie, ciekawe, urozmaicone połączenie z Wdą. Jest to bardzo urokliwa rzeka, o zmiennym charakterze. Płynąc Trzebiochą podziwiamy przepiękne krajobrazy Kaszub, możemy napawać się pięknym natury, które jest praktycznie dla nas na wyłączność. Na szlaku odbywa się sporadyczny ruch kajakowy. Jest to szlak łatwy i osoby zaczynające przygodę z kajakarstwem bez problemu sobie poradzą na rzece. Jedyny problem mogą stanowić przenoski, które napotkamy.
SZLAKI PIESZE LUB NORDIC WALKING
STOLEMOWE SZLAKI NORDIC WALKING
Proponowane trasy nordic walking przygotowane przez Lokalną Grupę Działania Stolem obejmują 135 kilometrów urokliwych tras poprowadzonych na południu Kaszub. Szlaki są tak zorganizowane, aby można było podziwiać urok licznych jezior i lasów oraz tak, aby zetknąć się z lokalną kulturą i historią. W gminach Karsin, Kościerzyna, Lipusz Dziemiany i Nowa Karczma, w których oznaczono trasy, ustawione zostały tablice informacyjne przedstawiające: mapkę, informacje o miejscu i skuteczne ćwiczenia rozciągające. Kijkarze na terenie LGD Stolem będą spacerować po nawierzchniach leśnych, polnych drogach i niekiedy po asfalcie. Na trasach warto zobaczyć zabytki, katolickie kapliczki i kościoły, pomniki przyrody, piękne widoki, zwierzynę i miejsca upamiętniające powojenną historię.
Poniżej na stronie znajduje się wykaz tras wraz z plikami KML do ściągnięcia na urządzenia GPS
http://lgdstolem.pl/stolemowe-szlaki-nordic-walking/
© 2020. Abisynia Kaszubska